2020-02-20     Anety, Lehca, Leona     "Jeśli wszystko jest stracone, oprócz miłości - nic nie jest stracone". Pam Brown    

I Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej ,,Bogu i Ojczyźnie"

 

Chcąc uczcić Matkę Bożą Łaskawą Rycerstwo Sandomierskie podczas edycji I Festiwalu przedstawiło śluby Jana Kazimierza. Wszystko to odbywało się na scenie, gdzie tłem były mury obronne grodu z X wieku zbudowane z pali drewnianych. Organizując naszą artystyczną imprezę od razu zdecydowaliśmy, że nie będziemy przyznawać jej uczestnikom I, II i III miejsca, tylko w miarę naszych możliwości będziemy wręczać wszystkim zespołom i wykonawcom upominek. Jak wiadomo pieśń, piosenka oraz poezja patriotyczna powstawały w różnych warunkach,  w okresach niewoli, prześladowań, ucisku, a zatem dokonując ich oceny artystycznej nie powinniśmy dzielić tej twórczości na lepszą, ani gorszą. Podczas naszego pierwszego festiwalu wyjątkowym symbolem stał się udział sędziwego aktora z Warszawy, pana Leopolda Borkowskiego prezentującego polskie pieśni narodowe. Był on kombatantem AK, więźniem kilku obozów koncentracyjnych, m.in. Majdanka i Oświęcimia. Jego występ spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności i był na żywo transmitowany na antenie Radia Maryja. Jak nam po wielokroć z wielkim przejęciem podkreślał, nie tylko niezwykła serdeczność Lubaczowian, ale sam udział w naszym festiwalu   był to dla niego bardzo ważny. Najbardziej jeszcze pragnął zaśpiewać we Włoszech dla żołnierzy polskich na Monte Cassino. Jak się wkrótce okazało, był to u nas jego występ pierwszy i zarazem ostatni, gdyż kilka miesięcy później pan Borkowski zmarł.

 

 

Tegorocznym Tematem I Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej "Bogu i Ojczyźnie" były " Śluby Jana Kazimierza "

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska